در آستانه سفر سید علی خامنه ای به شهر قم یکی از گسترده ترین تدارکات تبلیغاتی ایران در حال شکل گرفتن است. البته پر واضح است که چنین برنامه ریزی هایی تنها به دلیل جبران سرخوردگی های داخلی و خارجی است. از کارناوال بزرگ حزب الله با ریال های ایرانی تا بزرگترین استقبال دولتی در شهر قم. همه و همه در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای و پس از این است که ایران در ماه های اخیر حتی از سوی متحدانش نیز منزوی شده است و رفته رفته جز جایگاهی ضعیف نزد چند کشور اسلامی محبوبیت و مشروعیت گذشته را ندارد…

سفر رهبر ایران از جهاتی دیگر نیز جالب است چرا که پس از انتخابات؛ رهبر ایران از بیم استقبال های کم به سان گذشته رغبتی به سفر نشان نداده است. انتخاب قم به عنوان مقصد این سفر با توجه به تعداد زیاد هم صنف های رهبر ایران در این شهر و نیز نفوذ ویژه قشرهای مذهبی بهترین انتخاب بود. بنابراین استقبال از او در این شهر امری بدیهی می نماید. ولی رهبر ایران یقینا به جز یکی دو شهر دیگر مانند یاسوج و مشهد اقبالی بلندتری برای نمایش قدرت ندارد.

اما نکته جالب توجه سفر رهبر ایران به قم آن است که از بودجه های ملی هزینه این استقبال پرداخت می شود. جدای از تریبون های رسمی و شبکه های رادیو تلویزیونی که همگی سر در جیب ملت دارند برخی نهاد ها نیز با تخصیص بودجه به این سفر سعی در خودشیرینی بیشتر دارند.

در یکی از نمونه های جالب توجه این خاصه خرجی ها پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که یکی از ارگان های به ظاهر علمی  وابسته به نهاد رهبری است دست به چاپ و انتشار گسترده پوستر های  آیت الله خامنه ای زده است. بر اساس اخبار موثق رسیده از چاپخانه اختصاصی این پژوهشگاه، 300 هزار نسخه پوستر تمام رنگی روی کاغذ گلاسه در ابعاد مختلف تنها بخشی از تدارک تبلیغاتی این نهاد است.

این در حالی است که سپاه پاسدارن، حوزه علمیه، سازمان بسیج دانش آموزی، سازمان تبلیغات اسلامی، بسیج ادارات و بسیاری از ارگان های دگر با صرف هزینه هایی از بودجه دولتی خود اقدام به تهیه انواع تبلیغات کرده اند. با در نظر گرفتن امار بالا و تعمیم دادن به بخش کوچکی از ادرات و سازمانهای ذکر شده ، این حجم چند میلیونی از پوستر و تبلیغات برای شهری که کمتر از یک میلیون جمعیت دارد بی نظیر است. بدین ترتیب تنها در کمتر از دو هفته شاهد میلیاردها تومان خرید اعتبار ظاهری و پروپاگاندا از بیروت تا قم هستیم و این هزینه سرسام آور به جز از کیسه ملت منبع دیگری ندارد.

Advertisements